Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 221

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 429

Niezależna sublokalna gazeta prywatna.

Redaktor Naczelny i Wydawca: Zbigniew M. Jelinek.

Projekt wydania papierowego – własny. Realizacja – własna. Teksty własne.

Adres Redakcji: Książ Śląski 52a, 67-128 Kożuchów, woj. lubuskie. Telefon: [68] 355-70-10. E-mail: zbigniew.jelinek@wp.pl.

Rok założenia: maj 1995. Wszelkie prawa zastrzeżone. Druk wydania papierowego: grzecznościowo-sponsorowany. 

Artykuły

<Oblicze Dnia>


Teksty

Gońca Lokalnego”

na internetowych portalach

- Styczeń 2014-

*13.01. Wirtualny pstryczek dla konkurencji

 w sieci

 
Start arrow Aktualności arrow Pora zastopować
22.07.2019.
Pora zastopować Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
23.06.2014.

Burmistrz Kożuchowa


zapatrzony w premiera


Donalda Tuska!


Niech ktoś im powie,


że to już jest koniec


Nowe koszty na budowę miejskiego

targowiska, zaciągnięcie kredytu

na stworzenie kompleksu sportowo –

rekreacyjnego, wstrzymanie przetargu ws.

budowy przydomowych oczyszczalni – to

decyzje burmistrza zaledwie z kilku

ostatnich dni. Za to na rynku

w Kożuchowie, powstanie ośmioboczna,

granitowa fontanna z podświetleniem.

Groza! Nic się nie stało, kożuchowianie!

KOŻUCHÓW,GMINA,23.06.| Przykład aktualnego rządzenia krajem przez premiera Donalda Tuska tak najprawdopodobniej spodobał się wodzowi kożuchowskiemu, że bezkrytycznie czyni to samo, co ci w Warszawie. Przynajmniej tak to wygląda, spoglądając z troską, bez żadnej złośliwości na pracę Andrzeja Ogrodnika. W czym rzecz? Po ostatnim ujawnionym przez tygodnik „Wprost” skandalu w elitach władzy, wywodzącej się z PO z naleciałościami z PSL, gdzie w knajpie przy wódce, wielkim żarciu i przy słownictwie wyjętym z kloaki – ustalano scenariusz utrzymania się rządu Tuska przy władzy, społeczeństwo oczekiwało odpowiedniej reakcji premiera na tę aferę taśmową (z nagranym słownictwem rynsztokowym i załatwianiu prywatnych spraw), a w zamian otrzymało stwierdzenie premiera, że nic się nie stało, Polacy! Społeczeństwo zostało potraktowane jak stado idiotów. Kolejne konferencje prasowe premiera (po wtargnięciu funkcjonariuszy ABW i prokuratorów do redakcji „Wprost”) - ten potwarz podtrzymywały.

Podobnie, jednak przy gminnej perspektywie, rządzi się w Kożuchowie. Burmistrz Andrzej Ogrodnik, przypomnijmy, do rządzenia miastem i gminą namaszczony cichaczem został przez lokalne struktury Platformy Obywatelskiej, poczyna sobie ostatnio identycznie, co premier. W czym rzecz?

Okazuje się, że tak hucznie rozświetlona propagandowo wcześniej wraz z wirtualną inscenizacją budowa targowiska miejskiego – ulegnie przesunięciu w czasie, a mieszkańcy nadal będą korzystać z obecnego placu przypominającego bagniste klepisko z afrykańskiej puszczy! Rekonstrukcja targowiska zaplanowana wcześniej na rok bieżący - jest rozpisana teraz na dwa lata, a koszt planowany wcześniej na 1,8 mln zł – urósł już na 3 mln! Na wcześniejsze sugestie radnego Marcina Jelinka kwestionującego koszty i czas budowy – burmistrz zrugał radnego za niewiedzę i sianie defetyzmu! - Nie jestem z tego dumny, że moje obawy okazały się słuszne, ale coraz bardziej irytuje takie działanie mieszkańców. Jest to kolejny przykład, że tak „wspaniale reklamowany budżet inwestycyjny” tego roku, nie jest budżetem realnym, a dalej dominuje tendencja przekładania inwestycji w czasie... - skomentował te obecne zdarzenie radny.

Remont targowiska został na tyle oddalony od jakiejkolwiek realizacji, że nie sposób jest nie dostać epileptycznych drgawek.

A takich drgawek z pewnością mieszkańcom dostarczy informacja, że burmistrz szykuje się do zaciągnięcia kolejnej pożyczki! Szable Ogrodnika na najbliższej sesji Rady Miasta (24.06.) podejmą uchwałę, zadaniem której jest wprowadzenie „nowego zadania” inwestycyjnego w tegorocznym budżecie (czytaj: nowej niepotomnej wizji burmistrza). To „Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Podbrzeziu Dolnym". Przedsięwzięcie te mieszkańców kożuchowskiej gminy ma kosztować naraz 112.625 zł, na taką kwotę miasto zaciąga kolejny kredyt. Koszt całkowity inwestycji to: 331 214,00 zł i przedsięwzięcie ma być realizowane w latach 2014-2015 (nie ma jednak stwierdzenia ostatecznego, że jeszcze w tym roku wbita będzie łopata na terenie przyszłego kompleksu!). Nie byłoby w tym nic przerażającego, jeżeli przy sposobności przypomni się zaszłą wizję burmistrza: wybudowanie kompleksu sportowo - rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym. Tam Ogrodnik do wyborczej kampanii cztery lata temu startował z początkowym projektem... budowy hali sportowo-widowiskowej! Jak to się skończyło? Na placu budowy ciągle hula stęchłe wietrzysko, a uczniowie zajęcia sportowe odbywają pod chmurką. Podbrzezie Dolne będące na rogatkach miasta miałoby przyciągnąć z kolei zasiedziałych mieszczuchów na sportowe wygibasy. Nie sposób tu odmówić logiki burmistrzowi. Zapomina on jednak w jakich warunkach żyją mieszkańcy i do jakiego poziomu ich bytowania doprowadziło niekompetentne, wręcz dyletanckie pasmo jego rządów! Analitycy ze starostwa w Nowej Soli już alarmują: odczuwalny jest wielki odpływ kożuchowian z gminy do innych okolicznych miejscowości, byle dalej, gdzie świetlane wizje rozwojowe Ogrodnika nie sięgają!

Wysypała się z rękawa właśnie kolejna wizja burmistrza, która okazała się kontynuacją ciągu porażek przy zamiarze budowy na terenach wiejskich przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest to epopeja stadium roztrwaniania pieniędzy mieszkańców! Na dobrą sprawę temu procederowi powinna uważniej się przyjrzeć nowosolska prokuratura. Spektakl ten trwa od kilku lat (patrz teksty w „Gońcu”) i co chwilę drąży z kasy miejskiej fundusze z przeznaczeniem na jakieś tam dalsze opracowywania dokumentacji, czyli zasilania pieniędzmi pociotków! Okazuje się bowiem, że burmistrz teraz zmuszony został do odwołania postępowania przetargowego ws. „Budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach wiejskich gminy Kożuchów”. Jeden z podmiotów zainteresowanych startem w postępowaniu przetargowym poinformował gminę, że ogłoszone postępowanie jest sprzeczne z ustawą o zamówieniach publicznych. Uwagi potencjalnego wykonawcy dotyczyły dokumentacji budowlanej na podstawie której, miała być wykonana inwestycja. Wykonawca poinformował kożuchowski magistrat, że ogłoszenie o zamówieniu publicznym jest sprzeczne z zasadami konkurencji, a dokumentacja jest tak sporządzona, że preferuje tylko jednego producenta na naszym rynku (patrz status pociotki)!

Przygotowanie nowej dokumentacji do nowego postępowania przetargowego wymagać będzie kosztownych poprawek...

Tymczasem dla szokowanych wizjami burmistrza mieszkańców, wódz ich ma nagrodę: na rynku w Kożuchowie, powstanie ośmioboczna, granitowa fontanna z podświetleniem! W piwnicach ratusza zainstalowana zostanie sterownia do jej obsługi. Wykonawca – Firma Gutkowski z Leszna ma zakończyć prace do 30 lipca br. Wartość inwestycji to ponad 262 tys. zł. Będzie to jedyna ukończona inwestycja w tym roku w gminie!

[Tekst ukazał się również na e-stronie Radia Wnet].

*** Postscriptum:

- To wszystko, co zostało opublikowane, pokazuje, że rząd Tuska jest kłębowiskiem ludzi przypadkowych, kłębowiskiem drobnych interesów i interesików, kłębowiskiem ludzi przymuszonych do działania przez premiera. Jest to jedna wielka pomyłka. Jeżeli do tego dodamy skutki polityki Tuska, o których mówi opozycja: służba zdrowia, szkolnictwo wyższe, wzrost nierówności, wzrost bezrobocia, to praktycznie Tusk nie powinien pojawiać się publicznie przez najbliższe 10 lat [politolog, prof. Kazimierz Kik]. - Czy coś nam to nie przypomina.

***

Zawarta tu treść absolutnie mnie nie cieszy, chciałbym poczynania pana burmistrza, i ich logiczny sens na tyle zrozumieć, by nie szczędzić kąśliwych uwag – lecz, doprawdy, nic mi z tego rozumienia pozytywnego nie wychodzi. Arsenał nadziei, życzliwości, jaki miałem dla burmistrza przy jego kolejnym otwarciu kadencji, teraz wyczerpał się aż do dna, i muszę się przyznać, że uległem, podobnie jak i część kożuchowian – mirażowi, jaki otaczała ta osoba, z wykształcenia nauczyciel. Niestety, taka jest już rola, że w pełni niezależni dziennikarze z założenia spoglądają na poczynania przedstawicieli władzy z pozycji krytycznej, wolą rozpisywać się o potknięciach i porażkach rządzących (co ostatecznie ma wpłynąć na poprawę ich działań), niż klepać peany, jak to czyni w regionie jeden z tygodników zza między. [zb.].#

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »