Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 221

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 429

Niezależna sublokalna gazeta prywatna.

Redaktor Naczelny i Wydawca: Zbigniew M. Jelinek.

Projekt wydania papierowego – własny. Realizacja – własna. Teksty własne.

Adres Redakcji: Książ Śląski 52a, 67-128 Kożuchów, woj. lubuskie. Telefon: [68] 355-70-10. E-mail: zbigniew.jelinek@wp.pl.

Rok założenia: maj 1995. Wszelkie prawa zastrzeżone. Druk wydania papierowego: grzecznościowo-sponsorowany. 

Artykuły

 

<Oblicze Dnia>

                          Teksty

              „Gońca Lokalnego”

     na internetowych portalach

   -Wrzesień-Październik 2012-

1.09.Lubuskie: żyją w biedzie i nie chcą

u siebie wydobywania ropy.

5.09.Burmistrz sprzedaje strusie po

zlikwidowanej plantacji konopi

18.09. Przystanek Woodstock w

poszukiwaniu nowej lokalizacji?

14.10.Pedagog-terapeusta i biegły 

sądowy wykorzystywał seksualnie

niepełnosprawnych chłopców

14.10. Mieszkańcy szykują bunt 

wobec lokalnej władzy.Burmistrz

spokojny

19.10. Lubuszanie są w szoku na

ostanie bestialstwa nad psami

23.12.Incydent w ratuszu: poilicjanci

wyprowadzili dziennikarza

w kajdankach

 
Start arrow Aktualności arrow ABC-styczeń-luty'13
19.04.2018.
ABC-styczeń-luty'13 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.01.2013.

*A B C*


Aktualności Bliżej Ciebie

***styczeń - luty 2013***


Lokalne

^12.01.Swawoli burmistrza, dalszy ciąg...

^17.01.Książanie: umierajcie od dnia

Prima Aprilis

^29.01. Flesz Domowy: *Burmistrz bez

pomyślunku *Zastyepca na nartach

*Korona z nowym trenerem

^1.02. Mitomania i ubarwianie

rzeczywistości

 

Mitomania i ubarwianie rzeczywistości

11:31.Kożuchów,1. Rewelacyjna wiadomość na oficjalnej internetowej stronie kożuchowskiego urzędu miasta i gminy. Kożuchów nagrodzony! Sukces, o którym nic nikomu nie wiadomo. Czy to wyjaśni burmistrz?

Aby nie być gołosłownym. Podajemy nasamprzód dosłowną treść notki, która pojawiła się dziś na internetowej stronie magistratu:

„Po projektach sukcesy w konkursach

Rozwija się współpraca partnerska pomiędzy Kożuchowem i Schwepnitz. Po wspólnie zrealizowanych projektach unijnych, przyszły sukcesy w konkursach organizowanych przez Euroregion.
Miasto partnerskie Kożuchowa – gmina Schwepnitz razem z Kożuchowem brało udział w konkursie Euroregionu Neisse – Nisa – Nysa w kategorii Partnerstwo Komunalne. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się 5 grudnia 2012 roku na zamku Grabstejn w Czechach. Schwepnitz, wspólnie z Kożuchowem, zajęło w konkursie trzecie miejsce, wyprzedzając samorządy mogące pochwalić się dłuższą współpracą”.

Do tej rewelacyjnej treściowo notki dołączono kopię dyplomu, aby całość miała znamiona urealnione. Nie jest wiadomo, kto z pracowników urzędu taką notatkę napisał. To, że jest skandaliczna w swojej treści, jest dla przeciętnego czytelnika bezsporną rzeczą, bezspornym jest ponadto fakt, że za pomocą mechanizmów urzędowych – manipuluje się stanem faktycznym.

Jest to ewidentny przykład ośmieszania mieszkańców gminy, traktowania ich jako przygłupów, niedorozwiniętych osób, dla których – poza podaną tutaj treścią notatki - nic ponadto nie trzeba wyłuskiwać.

Dlatego też oficjalnie zadajemy pytania do burmistrza Andrzeja Ogrodnika, oczekując stosownych wyjaśnień:

1. Prosimy o podanie dotychczas zrealizowanych wspólnych z Schwepnitz unijnych projektach.

2. Jakie były dotąd „sukcesy w konkursach organizowanych przez Euroregion”.

3. Na czym polegało uczestnictwo w konkursie w kategorii Partnerstwo Komunalne.

4. Jakie samorządy konkurs wygrały i jakie m.in. samorządy uplasowały się niżej niż Kożuchów.

5. Jakie zaistniały przyczyny, że wręczenie nagród odbyło się 5 grudnia 2012 r., a informacja podawana jest w tej chwili.

6. Kto z Urzędu uczestniczył w tej uroczystości.

O reakcji burmistrza natychmiast powiadomimy.

[Sygnał także na Twitterze: Kożuchowska gmina ogłosiła swój sukces w konkursie, konkretnie nie wiadomo jakim. Nagrody wręczano 5 grudnia 2012 r.]

Dodano: 5 lutego.

Reakcja burmistrza Andrzeja Ogrodnika była dość szybka. Pocztą zwrotna przysłał na ręce redaktora „Gońca” odpowiedź na powyższe pytania. Przyznać wypada, że jest to odpowiedź... kuriozalna. Oto całą jej treść:

Witam Pana,

Informacje o realizowanych wspólnie z gminą Schwepnitz projektach są każdorazowo zamieszczanie na oficjalnej stronie miasta.

Myślę, że Pan, jako tak uważnie śledzący wydarzenia na naszej stronie internetowej mieszkaniec, powinien mieć pełne informacje.

Natomiast co do treści opisu.

Jak wynika z przesłanych do nas dokumentów, to Gmina Schwepnitz brała udział w konkursie i jako przykład partnerstwa komunalnego opisała rozwój naszej współpracy.
Komisja konkursowa Euroregionu Nysa uznała to zaangażowanie i przyznała za to III miejsce”.

Czyli nadal nic nie wiadomo, poza znamiennym faktem, że to władze w Schwepnitz zgłosiły się do udziału w konkursie wskazując swoje partnerskie miasto Kożuchów!

Na internetowej stronie Schwepnitz (http://www.schwepnitz.de/ ) nie udało się nam odnaleźć wzmianki o takim konkursie.

Sprawdziliśmy ponadto „wspólne realizowane projekty” na internetowej stronie kożuchowskiego magistratu. Takich projektów nie odszukaliśmy.

W zakładce „Współpraca zagraniczna” można zapoznać się jedynie z trzema wpisami. Jeden dotyczy wizyty burmistrza w roku 2008 na Ukrainie w Obwodzie Sumskim, dwa pozostałe dotyczą właśnie gminy niemieckiej. Przytaczamy je w całości:

14 stycznia 2011 w Schwepnitz (Niemcy) gościli przedstawiciele placówek oświatowych, klubów sportowych, organizacji pozarządowych, OSP z terenu gminy Kożuchów.

Celem spotkania, które zostało zorganizowane w ramach projektu „Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw projektowych“, było nawiązanie kontaktów oraz wymiana doświadczeń, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami oraz podpisaniem umów o współpracy pomiędzy samorządami oraz placówkami oświatowymi, kulturalnymi, OSP z Kożuchowa i Schwepnitz. Pierwszy, duży krok w tym kierunku został zrobiony. Podczas piątkowego spotkania, burmistrz Schwepnitz Elke Röthig oraz Kożuchowa Andrzej Ogrodnik podpisali list intencyjny, w którym obaj partnerzy wyrazili wolę współpracy.

Obie Gminy na realizację wspólnych przedsięwzięć ubiegać się będą o środki unijne z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska - Saksonia, w ramach której Gmina Kożuchów może uzyskać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 85% poniesionych przez siebie wydatków”.

Drugi wpis:

Podpisano umowę partnerską pomiędzy Kożuchowem i Schwepnitz

W piątek 16 września 2011r. Kożuchów zyskał miasto partnerskie. Tego dnia, w kożuchowskim Zamku, swoje podpisy pod umową złożyli burmistrz Schwepnitz Elke Röthig oraz burmistrz Kożuchowa Andrzej Ogrodnik.

Umowa jest efektem kontaktów, jakie Kożuchów za pośrednictwem Euroregionu Sprewa – Nysa – Bóbr nawiązał z miastem Schwepnitz. W styczniu br. podczas wizyty w Niemczech podpisany został list intencyjny o nawiązaniu współpracy. Od stycznia do września w Schwepnitz gościli strażacy, młodzi piłkarze Polmo Kożuchów. Kożuchów w sierpniu gościł strażaków z Schwepnitz.

Podpisana w piątek umowa określa obszary współpracy w zakresie - wspierania obustronnego zrozumienia między obywatelami obydwu miejscowości, kształtowania, pielęgnowania oraz pogłębiania ludzkich i kulturowych stosunków w kontekście dobrego sąsiedztwa pomiędzy dwoma stronami, wspierania współpracy jednostek komunalnych, organizacji społecznych, stowarzyszeń, związków, szkół i innych instytucji z terenu obu miejscowości.

Schwepnitz (łużyckie Sepicy) jest gminą w powiecie budziszyńskim, w Landzie Saksonia”.

I tak to więc wygląda w rzeczywistości. Nie komentujemy już tego, osąd dajemy Czytelnikowi.#

[w przygotowaniu jest materiał na ten temat dla Lokalnego Monitoringu Wolności Mediów: „Manipulowanie urzędników przy rzeczywistości, aby była barwniejsza”, który ukaże się taż w „Obliczach Dnia-I-II” w sekcji Wydarzenia].

22:13. < Flesz Domowy* >. Niestety, nie w Kożuchowie. Kożuchów,29. W Kargowej tamtejsi włodarze zafundowali nagrody dla najlepszych lokalnych przedsiębiorców: „Przejrzyste Lwy Kargowskie” w dwu kategoriach – Firma roku i Działalność na rzecz lokalnej społeczności. Wszystko ma służyć pobudzaniu lokalnych przedsiębiorców i zachęcać innych. Kargowianie, podobnie jak jest to u innych lokalnych społeczności, borykają się z wszelakimi trudnościami. Jednak nie załamują rak. Wydarzeniu temu nadali odgłos medialny. A to sygnał dla innych, że może warto tam zawitać? # [G].Właśnie: czy kożuchowscy włodarze zachęcają do otwierania biznesu w gminie? Czy jakikolwiek krok w praktyce ku temu uczyniono? Strefa przemysłowa wyzionęła ducha, to już fakt,żadna reanimacja nie pomoże. Tym bardziej, że takie strefy i z takimi prawami będą jeszcze funkcjonowały 6 lat. Tylko samobójca może teraz zawitać do Kożuchowa. Zalegalizować ową strefę na wysypisko śmieci z recyclingiem, dając tym samym miejsce dla kilkudziesięciu osób. Bankrutujący i oczekujący na gwiazdkę z nieba Uskom powinien tym się już zająć, nie czekając, że od lipca będzie na śmieciowym bruku! Buńczuczność ponad przyzwoitością? Kożuchów,29. Tajemnica rozwiązana: nieobecność wiceburmistrza Adama Żyrolisa w magistracie spowodowana była tym, że tydzień przebywał na wypoczynku we Francji. Sam się do tego przyznał pisząc na Facebooku: „Tydzień na nartach we Francji, było świetnie. A teraz pracowita rzeczywistość i tak do urlopu!!!” Samochwalstwo wiceburmistrza skomentowała po kilku godzinach kadrowa w UMiG, Agnieszka Lewenberger: „Tak jest Szefie! Rzeczywistość czeka, a jak przyjdzie upragniony czas, kadrowa chętnie wypisze kartę urlopową”. Żyrolis natychmiast odpowiada: „Oby na długo...” Takie uprzejmości odbyły się w sieci dnia 26 stycznia. #[G].Powtórzmy raz jeszcze, co napisał urzędnik samorządowy wyższego szczebla, prosząc o zastanowienie się: „A teraz pracowita rzeczywistość i tak do urlopu!!!” Mój Ty, Boże. Dech mi z wrażenia zaparło! Takiej buty, arogancji dosłownej wobec społeczeństwa lokalnego – dotychczas nie spotkałem pośród włodarzy w magistracie! Wstyd! Totalna kompromitacja pracy Żyrolisa w ratuszu. Niby to pracuje, ale ciągle myśli o urlopie!!! Strona odżyła z nowym trenerem? Kożuchów,29.  Z czwartoligowego zespołu Korony odszedł zawodnik i trener Andrzej Sawicki, odszedł bez fanfar i jako kożuchowianin zakotwiczył się w pobliżu i po sąsiedzku: w nowosolskiej. Schedę po Sawickim objął szkoleniowiec, swego czasu trener „sąsiada w tabeli” Vitrosiliconu Iława,Wojciech Drożdż. Sawicki Koronę w rundzie jesiennej, mimo kładzionych kłód przed nogi od magistratu i od...Zarządu klubu – doprowadził na 9 miejsce w tabeli z dorobkiem 20 pkt, z 6 zwycięstwami, 2 remisami i 7 porażkami, stosunek w bramkach 20:30. Sezon rusza 16 marca i kożuchowianie wyjadą do Strzelec Kraj. na spotkanie z tamtejszym Łucznikiem. A tymczasem na internetowej stronie Korony, będącej w totalnym paraliżu - pojawiły się dwa nowe aktualne wpisy...#[G].Odejście rodowitego i zasłużonego dla lokalnej społeczności kożuchowianina z Kożuchowa musi rodzić pytanie: Dlaczego? Tym bardziej, że sam Sawicki jak lew walczył nie tylko jako zawodnik w drużynie, lecz także zmagał się z przeciwnościami i kłodami, jakie pod jego nogi rzucali tzw. działacze przy obojętności, delikatnie to ujmując, kożuchowskich władz. Kto zna osobiście Sawickiego wie, że swoje odejście uczynił z bolącym i rozdartym sercem. Działacze wraz z miastem, a nawet z samym panem dyrektorem KOKiS-u – stworzyli odpowiednią ku temu atmosferę. A efekt jest taki, że kożuchowska gmina zasypywana jest coraz intensywniej pustynnym piaskiem. „Goniec” wie o kulisach . Wkrótce opublikowane będą fakty.

Książanie: umierajcie od dnia Prima Aprilis

Niebawem upłynie rok od kiedy burmistrz Andrzej Ogrodnik arbitralną decyzją zakluczył do pochówki cmentarz w Książu. Teraz pismem urzędowym informuje mieszkańców, że nekropolia będzie otwarta w dniu 1 kwietnia br.
21:46.[17.01]. Jest to długa historia, opisywana na łamach „Gońca” wielokrotnie. Miejscowy cmentarz stał się areną nie tylko niemożności co i dyletanctwa kożuchowskich władz. I, niestety, to trwa nadal.

W roku ubiegłym w okresie świat wielkanocnych, burmistrz Andrzej Ogrodnik, ni stąd ni zowąd, bez żadnej zapowiedzi, zakluczył cmentarz w Książu do pochówku.

Po wielkim rabanie, okazało się, że cmentarz został zamknięty, bowiem wody gruntowe podchodziły pod groby. W rzeczywistości cmentarz został zamknięty, bowiem ktoś w urzędzie nie tylko zawieruszył odpowiednią dokumentację lokalizacyjną cmentarza, co i nie dopilnował terminu aktualizacji owej dokumentacji.

Dotarło to do wojewody lubuskiego, który zastraszył kożuchowskiego burmistrza karą administracyjną w wysokości 5 tys. zł, jeżeli ze cmentarzem nie zrobi administracyjnego porządku.

Burmistrz natychmiast wolał cmentarz zakluczyć.

W mieszkańców jak gromem z jasnego nieba uderzono, zrazu nie chciano dawać wiary, że wioska pozbawiona będzie własnego cmentarza, to i duszy wieś nie będzie miała – tak ze zgrozą komentowano, by w końcu, kiedy burmistrz począł zwodzić obietnicami szybkiego uruchomienia cmentarza - do akcji popchali zarówno sołtysa wsi, Tadeusza Tarbaja, jak i miejscowego radnego, Marcina Jelinka.

Ten ostatni począł nie dawać burmistrzowi swobodnie przechadzać się po ratuszu. Ogrodnik się wściekał, do pomocy zaangażował swojego zastępcę Adama Żyrolisa.

I szydło wylazło z worka. Okazało się, że niezbędne jest przeprowadzenie badań hydro-glebowych. Gmina nie miała nawet złamanej złotówki na ten cel, stąd okłamywała mieszkańców na ile czasu się dało.

Radny Jelinek stawał się zmorą burmistrza Ogrodnika.

Podobno niezbędne badania wykonano i niezbędną dokumentację (po raz wtóry, poprzednia była przez magistrat schrzaniona) przesłano do akceptacji służbą wojewody. Podobno, bowiem żadnego pisma w tej sprawie mieszkańcy nie otrzymali.

Na uporczywe wiercenie tematu, radny Jelinek otrzymał pismo, w którym burmistrz jednym słowem stwierdza, że cmentarz w Książu otwarty będzie z dniem 1 kwietnia br., z tym dniem bowiem wszystkie cmentarze w gminie przejdą pod zarząd miejskiej spółki Uskom...

Spółka ta jest ciągle na przepaścią bankructwa, a przejście nekropolii przez zarząd i poprzez wprowadzenie wysokich cenników usług cmentarnych – uchronić ma Uskom od krachu.

Swawoli burmistrza dalszy ciąg: z mówiącym te słowa, rozmawiać nie będę

Kolejny złotousty wyczyn kożuchowskiego włodarza, który coraz częściej udowadnia, że grunt pod nogami staje się mu coraz gorętszy. Czyżby byłby to schyłek rządów i upadek gminy?

12:17.[12.01].Lokalne. Uchwalony, przy trzech głosach radnych sprzeciwu (M.Jelinek, J.Niezgodzki i H.Perdian) tegoroczny budżet oparty jest na dochodach w wysokości nieco 46 mln zł, zaś z miejskiej kasy wydane będzie ok.42 mln zł. Według więc taktyków z ratusza – w kasy ma pozostać 4 mln zł. Niestety, nigdzie nie jest to ujęte, nawet w niebiosach, że tak to się stanie.

Bo suchej nitki na tegorocznym budżecie nie pozostawił radny Marcin Jelinek (formalnie nadal należący do Komitetu Wyborczego Andrzej Ogrodnika). Zdaniem radnego miasto i gmina zamiast się rozwijać – wpada w coraz większą stagnację.

- Głosowałem przeciw, nie jest bowiem to, czego oczekują od nas mieszkańcy – stwierdza radny w rozmowie z lokalną telewizją Master.

Radny porównał kożuchowski budżet z budżetami z ościennych gmin. Kożuchów wypadł, delikatnie ujmując, mizernie. 12 % przeznaczonych środków z budżetu na inwestycje może uchodzić jako wejście kabareciarza.

Co na to kożuchowskie władze?

Jak podaje reporter TV Master, nie udało mu się skontaktować z zastępcą burmistrza, Adamem Żyrolisem, zaś burmistrz Andrzej Ogrodnik – poza kadrem – powiedział... „że z mówiącym te słowa, rozmawiać nie będzie”.

TV Master przypomina więc wcześniejszą wypowiedź burmistrza:

- Budżet, jak corocznie, będzie przygotowywany pod inwestycje. I myślę, że rozpoczniemy kilka nowych inwestycji. Mam tu na myśli otrzymane już środki na przebudowę dwóch remiz OSP.

Z kolei zdaniem radnego Jelinka wszystkie tegoroczne inwestycje można policzyć na palcach jednej reki.

- Mówię tutaj o inwestycjach typu chodniki czy oświetlenie ulic, czyli o rzeczach codziennego użytku, W planach jest wykonanie dwu chodników w Kożuchowie, remont wojewódzkiej drogi w Czciradzu czy oświetlenie ulicy Grota-Rowieckiego. Przypomnę, że na 16 tys. mieszkańców i na ta potężną gmine jest zaledwie kilka mało znaczących inwestycji.

Według opinii radnego, przeszarżowano w latach poprzednich inwestycje, a to skutkuje tym, że obecnie przyszło zastopowanie.

- Burmistrz powiedział wprost, że obecna spłata kredytów ma słuzyć temu, aby w roku 2014 znów zaciągnąć nowe kredyty – podsumowuje radny.

***Wypowiedź burmistrza, że „z mówiącym te słowa, rozmawiać nie będzie” - odczytać można jednoznacznie: jest to policzek wymierzony w młodego radnego, który coraz bardziej jest niepokorny, który coraz bardziej wytyka obecnym władzom w niektórych przypadkach oderwanie się od rzeczywistości i ignorancję. Zdanie te, z nieco wcześniej wypowiedzianym zdaniem burmistrza nt. cmentarza w Książu („Ja tym się nie zajmuję”) przeszło już do kanonów niezrównoważonych zachowań.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »