Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 221

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 429

Niezależna sublokalna gazeta prywatna.

Redaktor Naczelny i Wydawca: Zbigniew M. Jelinek.

Projekt wydania papierowego – własny. Realizacja – własna. Teksty własne.

Adres Redakcji: Książ Śląski 52a, 67-128 Kożuchów, woj. lubuskie. Telefon: [68] 355-70-10. E-mail: zbigniew.jelinek@wp.pl.

Rok założenia: maj 1995. Wszelkie prawa zastrzeżone. Druk wydania papierowego: grzecznościowo-sponsorowany. 

Artykuły

 

<Oblicze Dnia>

 

 

Teksty

Gońca Lokalnego”

na internetowych portalach

-Kwiecień 2011-

 

3.04.Powiedziałem sobie, że będę latał

motorem w powietrzu

7.04.Afganistan. Polaxcy likwidują

podziemne sklady broni...7.04.27-latek

groził domownikom. Po alkoholu biegal

po domu z siekierą

11.04. Kobieta uderzyła kawałkiem

drewna sąsidke, bo tanie zezwoliła na

kradzież drewna

18.04.Ponad 20 lat znęcał się nad

konkubina i dziećmi.

23.04. Przystawił pistolet do głowy

dwuletniego dziecka

 
Start arrow Rozmaitości arrow Cios dla palaczy
22.07.2019.
Cios dla palaczy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
01.04.2012.
 

Mieszkańcy już nie

 

będą mogli palić.

 

Nawet w domach!

 

Rygorystyczne przepisy w gminie

Kożuchów (Lubuskie): zarówno w

miejscach publicznych jak i prywatnych

palenie papierosów będzie możliwe tylko

w specjalnie zbudowanych

pomieszczeniach.

 

09:33. [1.04]. Kożuchów. Całkowity zakaz palenia papierosów w każdym publicznym miejscu, także w prywatnych mieszkaniach, domach, na otwartych przestrzeniach - przewiduje projekt ustawy radnych miejskich w Kożuchowie. Dla palaczy wybudowane będą specjalne pomieszczenia z wentylacją, które umieszczane zostaną w ustronnych miejscach i poza skupiskami mieszkańców.

Wiadomosci24pl jako pierwsze dotarły do tak ortodoksyjnego dokumentu.

Dokument na wymiar światowy – i nie ukrywają tego sami autorzy uchwały. - To jest szansa, abyśmy zostali liderami antynikotynowego społecznego ruchu, jak i działań proekologicznych – górnolotnie mówi jeden z kożuchowskich radnych. - Nasza gmina na wprowadzeniu w życie tej ustawy zdobędzie światowy poklask i szacunek. Kożuchów stanie się miejscem pielgrzymek turystycznych. A za tym wszystkim kryją się jeszcze dotacje z unijnej kasy – zachwala ustawę radny z PO.

A jest o co walczyć.

Gmina kolejny rok żyje na kredyt. Nowa ustawa o finansach publicznych i długi zaciągnięte na wkład własny unijnych projektów skomplikowały życie samorządowcom. Brakuje pieniędzy na funkcjonowanie miasta i na inwestycje w terenie, o których już się nie myśli, bowiem codziennie dług zwiększa się do rekordowych 59 procent. Jeszcze jeden punkt i sytuacja stanie się dramatyczna. Władzom Kożuchowa zagrozi wówczas prowadzenie przez wojewodę zarządu komisarycznego.

Tegoroczny budżet ma zamknąć się w dochodach na kwotę 38 mln zł, z kolei na wydatki przewidziano ponad 40 mln zł.

- Wszystko mamy pod kontrolą – zastrzega się burmistrz Andrzej Ogrodnik, nie dając wiary krążącym opiniom, że może do ratusza zapukać komisarz. Wierzy, że wyjdzie gmina na bezpieczną prostą.

Mimo zapewnień lidera - radni liczą na cud.

Tym cudem ma być rygorystyczna ustawa o zakazie palenia papierosów na terenie kożuchowskiej gminy. Autorzy ustawy uważają, że wprowadzenie jej w codzienne życie – nie wzbudzi postaw anty obywatelskich, bowiem ustawa złączona będzie z modyfikowaną ustawą ekologiczną, w szczególności z ochroną naturalnego środowiska. Wszystko to zmierza do jednego celu: przyciągnięcia na masową skalę turystów, co z kolei oznacza jedno: wzbogacenie się lokalnego społeczeństwa i wydźwignięcie z zapaści finansowej gminy.

Dotychczasowa oferta gminy – XIV wiekowy zamek wraz z fosą i murami obronnymi w mieście czy lapidarium rzeźby nagrobkowej na cmentarzu datowanym na I połowę XVII w. - nie są już lepem. Zamek pozbawiony jest oryginalnych atrakcji, a lapidarium ulega dewastacji przez okolicznych wandali. Rewitalizacja śródmieścia również jest spowolniona przez co chwilę odkrywane lochy pod zabudowaniami.

Poszczególne zapisy ustawy zakazują powszechnego zakazu palenia papierosów, w tym fajki i używania tabaki we wszystkich miejscach publicznych, w tym na ulicach, skwerach, polach, łąkach, a także na terenach własności prywatnej. Zakaz ponadto obejmuje domy, mieszkania, wszelkie zagrody.

- Jednym słowem: totalny zakaz palenia wszędzie tam, gdzie żyje, pracuje i spędza wolny czas człowiek – wyjaśnia podekscytowany radny z komitetu wyborczego Porozumienie dla Kożuchowa.

Magistrat dla palaczy wybuduje specjalne, estetyczne, zakryte i wolno stojące pomieszczenia, które będą usytuowane w kilku punktach miasta, także w każdej wiejskiej miejscowości, w terenie zaś – na specjalnych parkingach. W pomieszczeniu zamontowane będą specjalistyczne wentylatory wchłaniając dym papierosowy. Ponadto pomieszczenia wyposażone będą w wodę, toaletę i w ławeczki. Codziennie będą czyszczone.

Nieco inaczej będzie to wyglądało na terenach i posesjach prywatnych. Tu własnym kosztem właściciele zobligowani będą do wybudowania dla własnego użytku podobnych pomieszczeń na zewnątrz. Rolnicy, pragnący palić papierosy w trakcie prac polowych – muszą także zainstalować na polach odpowiednie pomieszczenia.

Ustawa również zakazuje palenia papierosów we wszelkich pojazdach mechanicznych, również i tych przejeżdżających przez gminę.

Nieprzestrzeganie przepisów wiąże się automatycznie z nakładaniem wysokich kar pieniężnych: za zapalenie jednego papierosa w miejscu naruszającym przepisy ustawy – można zapłacić karę w wysokość ponad 50 zł. Nad egzekwowaniem przepisów czuwać będą lotne patrole straży miejskiej wyposażone w specjalistyczne czujniki lokalizując wydobywanie się dymu nikotynowego.

- W przyszosi planujemy wyposażyć naszych miejskich strażników w helikopter – zdradza tajemnicę burmistrz Kożuchowa Andrzej Ogrodnik.

Cała gra warta jest świeczki. Autorzy ustawy na piętce obliczyli, jakie będą wpływy do gminnej kasy z liczby nałożonych mandatów. To wręcz astronomiczna suma, która kożuchowską gminę wywinduje na górną półkę najbogatszych gmin w Polsce.

- Kiedy mieszkańcy sami na własnej skórze ujrzą na co dzień, jak w szybkim tempie rozwija się nasza gmina i miasto, przestaną psioczyć – zauważa jeden z naszych rozmówców.

Ustawa o zakazie palenia papierosów stanowi integralną część tworzonej właśnie „Strategi Rozwoju Gminy Kożuchów na lata 2012-2025”.

- Kożuchów ma trzy zasadnicze atuty, które wyróżniają tę gminę na tle innych – ocenia dr politologii Magdalena Balak – Hryńkiewicz, mieszkanka gminy. - Unikalne dziedzictwo historyczne, dogodne położenie komunikacyjne oraz tereny inwestycyjne.

Wyraża się pozytywnie o ustawie: - Ustawa jako jeden z elementów Strategii wchodzi w zakres planowego rozwoju – zauważa politolog. - Kożuchów musi być rozpoznawalny.

Okazuje się, że z uznaniem o inicjatywie kożuchowskich radnych mówi znany terapeuta od uzależnień, orędownik rzucania palenia papierosów, prof. dr hab. Maciej Zatoński.

- Palenie tytoniu nie jest zwyczajnym zjawiskiem – ocenia Zatoński. - Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie narkotykiem, o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Inicjatywa Kożuchowa zasługuje więc na wsparcie.

Profesor dodaje, że istotnym elementem zdrowego stylu życia jest unikanie dymu tytoniowego, co zbiega się z ukształtowaniem zdrowego społeczeństwa i wyeliminowanie z najbliższego otoczenia chorób nowotworowych.

Jak udało się ustalić W24, wbrew obawom, projekt ustawy nie wzbudza wśród lokalnej społeczności większych oporów.

- To dobry pomysł – mówi mieszkanka Kożuchowa, Agnieszka Roszak. - Palacze to jak alkoholicy. Jeżeli alkoholików ustawowo można poddać leczeniu, to dlaczego palacze są traktowani inaczej? Palacze są to terroryści, którzy zatruwają wszystko wokół!

- Ja palę! - deklaruje inna mieszkanka, pani Teresa. - Nawet wspólnie ze sąsiadami mogę takie specjalne pomieszczenie dla palących wybudować na naszym skwerku. Przynajmniej odżyje towarzyskie życie.

Mieszkaniec Książa Śląskiego, Kazimierz Szukalski również w pomyśle radnych nic zdrożnego nie spostrzega: - siądę sobie w takim zadbanym pomieszczeniu swobodnie i przynajmniej będę miał tam ciepło... A w domu, to tak się schowam, że nikt mnie nie znajdzie – dorzuca po namyśle.

Nieco inaczej myśli pan Stanisław z Czciradza: - Niechaj, cholera, któryś z tych darmozjadów strażników przylezie na moje podwórko, to widłami przegonię! - odgraża się.

- Kożuchowska władza w pierwszej kolejności powinna zająć się ściąganiem inwestorów na swój teren, rozwojem gminy a nie takie pierdoły ludziom zasuwać! - oświadcza dobitnie pan Ireneusz ze Studzieńca.

Projekt ustawy nie powinien być konsultowany z mieszkańcami gminy – uważa radny z PSL: - Jest to zbyteczne – wyjawia. - Nasze lokalne społeczeństwo, mieszkające w większości na wsi jest słabo intelektualnie wykształcone i zamiast zrozumienia ustawy, będzie niepotrzebnie jątrzyć i stwarzać idiotyczne zadry!

- Nasz zakaz palenia to jak zapinanie pasów – dorzuca partykularnie radny z PiS.

Projekt ustawy, jak udało się ostatecznie W24 ustalić, trafi pod obrady na początku maja, zaś przepisy mają obowiązywać od dnia 22 lipca br.

Tagi: ustawa radnych gminy, zakaz palenia papierosów, odizolowane pomieszczenia dla palaczy, zarząd komisaryczny, gmina żyje na kredyt, strategia rozwoju gminy, dr Zatoński, Kożuchów, Lubuskie, dzień żartów

[tekst ukazał się na portalu Wiadomosci24pl, w głównym oknie wiadomości dnia wraz z foto]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »