Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 221

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/goniecl/domains/gonieclokalny.pl/public_html/components/com_joomlastats/joomlastats.inc.php on line 429

Niezależna sublokalna gazeta prywatna.

Redaktor Naczelny i Wydawca: Zbigniew M. Jelinek.

Projekt wydania papierowego – własny. Realizacja – własna. Teksty własne.

Adres Redakcji: Książ Śląski 52a, 67-128 Kożuchów, woj. lubuskie. Telefon: [68] 355-70-10. E-mail: zbigniew.jelinek@wp.pl.

Rok założenia: maj 1995. Wszelkie prawa zastrzeżone. Druk wydania papierowego: grzecznościowo-sponsorowany. 

Artykuły

<Oblicze Dnia>


Teksty

Gońca Lokalnego”

na internetowych portalach

                  - Sierpień' 2013-

*5.08. Dziennikarz TVN uderzony przez zadymiarza:

To człowiek podobny do tego, który spalił bibliotekę

*12.08. Zakwestionował nieprawdziwy nakład gazety...

*16.08. Odpust i diecezjalne obchody WNMP

*18.08. Ekshumowano szczątki dziecięciu

niemieckich cywili i żołnierzy Wehrmachtu

*26.08. W Gorzowie Wlkp. schodzi z rynku

bezpłatnej prasy tygodnik "66-400.pl"...

*28.08. Sąsiadka zamontowała monitoring,

podgląda i podsłuchuje mieszkańców

*08.09. W plebiscycie gazety pierwszy, zaś 

w internetowej sondzie mieszkańcy

burmistrzowi opokazali figę.

26.o9. Dziennikarki zaszlachtowane

artykułem 212 par.2 KK

 
Start arrow Rozmaitości arrow Cios dla palaczy
24.04.2019.
Cios dla palaczy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
01.04.2012.
 

Mieszkańcy już nie

 

będą mogli palić.

 

Nawet w domach!

 

Rygorystyczne przepisy w gminie

Kożuchów (Lubuskie): zarówno w

miejscach publicznych jak i prywatnych

palenie papierosów będzie możliwe tylko

w specjalnie zbudowanych

pomieszczeniach.

 

09:33. [1.04]. Kożuchów. Całkowity zakaz palenia papierosów w każdym publicznym miejscu, także w prywatnych mieszkaniach, domach, na otwartych przestrzeniach - przewiduje projekt ustawy radnych miejskich w Kożuchowie. Dla palaczy wybudowane będą specjalne pomieszczenia z wentylacją, które umieszczane zostaną w ustronnych miejscach i poza skupiskami mieszkańców.

Wiadomosci24pl jako pierwsze dotarły do tak ortodoksyjnego dokumentu.

Dokument na wymiar światowy – i nie ukrywają tego sami autorzy uchwały. - To jest szansa, abyśmy zostali liderami antynikotynowego społecznego ruchu, jak i działań proekologicznych – górnolotnie mówi jeden z kożuchowskich radnych. - Nasza gmina na wprowadzeniu w życie tej ustawy zdobędzie światowy poklask i szacunek. Kożuchów stanie się miejscem pielgrzymek turystycznych. A za tym wszystkim kryją się jeszcze dotacje z unijnej kasy – zachwala ustawę radny z PO.

A jest o co walczyć.

Gmina kolejny rok żyje na kredyt. Nowa ustawa o finansach publicznych i długi zaciągnięte na wkład własny unijnych projektów skomplikowały życie samorządowcom. Brakuje pieniędzy na funkcjonowanie miasta i na inwestycje w terenie, o których już się nie myśli, bowiem codziennie dług zwiększa się do rekordowych 59 procent. Jeszcze jeden punkt i sytuacja stanie się dramatyczna. Władzom Kożuchowa zagrozi wówczas prowadzenie przez wojewodę zarządu komisarycznego.

Tegoroczny budżet ma zamknąć się w dochodach na kwotę 38 mln zł, z kolei na wydatki przewidziano ponad 40 mln zł.

- Wszystko mamy pod kontrolą – zastrzega się burmistrz Andrzej Ogrodnik, nie dając wiary krążącym opiniom, że może do ratusza zapukać komisarz. Wierzy, że wyjdzie gmina na bezpieczną prostą.

Mimo zapewnień lidera - radni liczą na cud.

Tym cudem ma być rygorystyczna ustawa o zakazie palenia papierosów na terenie kożuchowskiej gminy. Autorzy ustawy uważają, że wprowadzenie jej w codzienne życie – nie wzbudzi postaw anty obywatelskich, bowiem ustawa złączona będzie z modyfikowaną ustawą ekologiczną, w szczególności z ochroną naturalnego środowiska. Wszystko to zmierza do jednego celu: przyciągnięcia na masową skalę turystów, co z kolei oznacza jedno: wzbogacenie się lokalnego społeczeństwa i wydźwignięcie z zapaści finansowej gminy.

Dotychczasowa oferta gminy – XIV wiekowy zamek wraz z fosą i murami obronnymi w mieście czy lapidarium rzeźby nagrobkowej na cmentarzu datowanym na I połowę XVII w. - nie są już lepem. Zamek pozbawiony jest oryginalnych atrakcji, a lapidarium ulega dewastacji przez okolicznych wandali. Rewitalizacja śródmieścia również jest spowolniona przez co chwilę odkrywane lochy pod zabudowaniami.

Poszczególne zapisy ustawy zakazują powszechnego zakazu palenia papierosów, w tym fajki i używania tabaki we wszystkich miejscach publicznych, w tym na ulicach, skwerach, polach, łąkach, a także na terenach własności prywatnej. Zakaz ponadto obejmuje domy, mieszkania, wszelkie zagrody.

- Jednym słowem: totalny zakaz palenia wszędzie tam, gdzie żyje, pracuje i spędza wolny czas człowiek – wyjaśnia podekscytowany radny z komitetu wyborczego Porozumienie dla Kożuchowa.

Magistrat dla palaczy wybuduje specjalne, estetyczne, zakryte i wolno stojące pomieszczenia, które będą usytuowane w kilku punktach miasta, także w każdej wiejskiej miejscowości, w terenie zaś – na specjalnych parkingach. W pomieszczeniu zamontowane będą specjalistyczne wentylatory wchłaniając dym papierosowy. Ponadto pomieszczenia wyposażone będą w wodę, toaletę i w ławeczki. Codziennie będą czyszczone.

Nieco inaczej będzie to wyglądało na terenach i posesjach prywatnych. Tu własnym kosztem właściciele zobligowani będą do wybudowania dla własnego użytku podobnych pomieszczeń na zewnątrz. Rolnicy, pragnący palić papierosy w trakcie prac polowych – muszą także zainstalować na polach odpowiednie pomieszczenia.

Ustawa również zakazuje palenia papierosów we wszelkich pojazdach mechanicznych, również i tych przejeżdżających przez gminę.

Nieprzestrzeganie przepisów wiąże się automatycznie z nakładaniem wysokich kar pieniężnych: za zapalenie jednego papierosa w miejscu naruszającym przepisy ustawy – można zapłacić karę w wysokość ponad 50 zł. Nad egzekwowaniem przepisów czuwać będą lotne patrole straży miejskiej wyposażone w specjalistyczne czujniki lokalizując wydobywanie się dymu nikotynowego.

- W przyszosi planujemy wyposażyć naszych miejskich strażników w helikopter – zdradza tajemnicę burmistrz Kożuchowa Andrzej Ogrodnik.

Cała gra warta jest świeczki. Autorzy ustawy na piętce obliczyli, jakie będą wpływy do gminnej kasy z liczby nałożonych mandatów. To wręcz astronomiczna suma, która kożuchowską gminę wywinduje na górną półkę najbogatszych gmin w Polsce.

- Kiedy mieszkańcy sami na własnej skórze ujrzą na co dzień, jak w szybkim tempie rozwija się nasza gmina i miasto, przestaną psioczyć – zauważa jeden z naszych rozmówców.

Ustawa o zakazie palenia papierosów stanowi integralną część tworzonej właśnie „Strategi Rozwoju Gminy Kożuchów na lata 2012-2025”.

- Kożuchów ma trzy zasadnicze atuty, które wyróżniają tę gminę na tle innych – ocenia dr politologii Magdalena Balak – Hryńkiewicz, mieszkanka gminy. - Unikalne dziedzictwo historyczne, dogodne położenie komunikacyjne oraz tereny inwestycyjne.

Wyraża się pozytywnie o ustawie: - Ustawa jako jeden z elementów Strategii wchodzi w zakres planowego rozwoju – zauważa politolog. - Kożuchów musi być rozpoznawalny.

Okazuje się, że z uznaniem o inicjatywie kożuchowskich radnych mówi znany terapeuta od uzależnień, orędownik rzucania palenia papierosów, prof. dr hab. Maciej Zatoński.

- Palenie tytoniu nie jest zwyczajnym zjawiskiem – ocenia Zatoński. - Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie narkotykiem, o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Inicjatywa Kożuchowa zasługuje więc na wsparcie.

Profesor dodaje, że istotnym elementem zdrowego stylu życia jest unikanie dymu tytoniowego, co zbiega się z ukształtowaniem zdrowego społeczeństwa i wyeliminowanie z najbliższego otoczenia chorób nowotworowych.

Jak udało się ustalić W24, wbrew obawom, projekt ustawy nie wzbudza wśród lokalnej społeczności większych oporów.

- To dobry pomysł – mówi mieszkanka Kożuchowa, Agnieszka Roszak. - Palacze to jak alkoholicy. Jeżeli alkoholików ustawowo można poddać leczeniu, to dlaczego palacze są traktowani inaczej? Palacze są to terroryści, którzy zatruwają wszystko wokół!

- Ja palę! - deklaruje inna mieszkanka, pani Teresa. - Nawet wspólnie ze sąsiadami mogę takie specjalne pomieszczenie dla palących wybudować na naszym skwerku. Przynajmniej odżyje towarzyskie życie.

Mieszkaniec Książa Śląskiego, Kazimierz Szukalski również w pomyśle radnych nic zdrożnego nie spostrzega: - siądę sobie w takim zadbanym pomieszczeniu swobodnie i przynajmniej będę miał tam ciepło... A w domu, to tak się schowam, że nikt mnie nie znajdzie – dorzuca po namyśle.

Nieco inaczej myśli pan Stanisław z Czciradza: - Niechaj, cholera, któryś z tych darmozjadów strażników przylezie na moje podwórko, to widłami przegonię! - odgraża się.

- Kożuchowska władza w pierwszej kolejności powinna zająć się ściąganiem inwestorów na swój teren, rozwojem gminy a nie takie pierdoły ludziom zasuwać! - oświadcza dobitnie pan Ireneusz ze Studzieńca.

Projekt ustawy nie powinien być konsultowany z mieszkańcami gminy – uważa radny z PSL: - Jest to zbyteczne – wyjawia. - Nasze lokalne społeczeństwo, mieszkające w większości na wsi jest słabo intelektualnie wykształcone i zamiast zrozumienia ustawy, będzie niepotrzebnie jątrzyć i stwarzać idiotyczne zadry!

- Nasz zakaz palenia to jak zapinanie pasów – dorzuca partykularnie radny z PiS.

Projekt ustawy, jak udało się ostatecznie W24 ustalić, trafi pod obrady na początku maja, zaś przepisy mają obowiązywać od dnia 22 lipca br.

Tagi: ustawa radnych gminy, zakaz palenia papierosów, odizolowane pomieszczenia dla palaczy, zarząd komisaryczny, gmina żyje na kredyt, strategia rozwoju gminy, dr Zatoński, Kożuchów, Lubuskie, dzień żartów

[tekst ukazał się na portalu Wiadomosci24pl, w głównym oknie wiadomości dnia wraz z foto]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »